Πρόγραμμα Erasmus+ “Living in a challenging World”

Το 1ο Γυμνάσιο Βύρωνα κατά τη διάρκεια των σχολικών ετών 2018-19 και 2019-20 θα  συμμετέχει στο διετές Ευρωπαϊκό πρόγραμμα του ERASMUS+  με τίτλο ?Living in a challenging World?. Σε όλες τις χώρες θα υπάρξουν δράσεις μέσα από τις οποίες οι μαθητές θα ευαισθητοποιηθούν για διάφορα κοινωνικά θέματα, θα γνωρίσουν τα δικαιώματα αλλά και τις υποχρεώσεις του πολίτη. Μέσα από δημιουργικές εργασίες , βιωματικά εργαστήρια  και παιχνίδια ρόλων θα μπορέσουν οι μαθητές να εκφραστούν και να παράξουν ένα τελικό προϊόν ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και τις ιδιαίτερες κλίσεις τους ( κατασκευή αφίσας, συλλογή φωτογραφικού υλικού ?) Επιπλέον , θα καλλιεργήσουν την ξένη γλώσσα σε πραγματικές συνθήκες και θα αναπτύξουν τις δεξιότητες τους στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Εκ μέρους της παιδαγωγικής ομάδας του Erasmus Καλή σχολική χρονιά! Χαρούμενη και Δημιουργική!

Add a Comment

You must be logged in to post a comment