Η Ηετιώνεια Πύλη βρίσκεται δίπλα στο σημερινό λιμάνι του Πειραιά,στην περιοχή της Δραπετσώνας και αποτελούσε μέρος των αρχαίων τειχών του λιμανιού, συγκεκριμένα μια πύλη.

Όμως αυτή η πύλη έχει και μια μεγάλη ιστορία για την οποία μάθαμε πρόσφατα σε μια εκπαιδευτική εκδρομή που οργάνωσε το σχολείο μας.Η ιστορία της Πύλης συνδέεται με την αρχαια ελληνική ιστορία αλλά και με τη σύγχρονη , συγκεκριμένα με την Μικρασιατική καταστροφή.Δυστυχώς, όμως, έχουν διασωθεί μόνο δύο πύργοιΣτην αρχαιότητα, μετά από μια σειρά γεγονότων οι Αθηναίοι αποφάσισαν να χτίσουν ένα τείχος το οποίο θα εκτεινόταν σε όλο το μήκος της βορειοδυτικής παραλίας του λιμανιούκαι συναντούσε το παλαιό τείχος του Θεμιστοκλή. Μέρος αυτού του τείχους ήταν και η Ηετιώνεια Πύλη. Στον αρχαιολογικό χώρο έχουν αναστηλωθεί οι δύο πύργοι που υπήρχαν στην αρχαιότητα δεξιά και αριστερά της πολύ στενής αυτής πύλης μαζί με ένα μικρό μέρος των τειχών. Στο σημείο αυτό , μάθαμε, υπήρχαν κίνδυνοι και εμπόδια που θα συναντούσε o εχθρικός στρατός στην προσπάθειά του να περάσει αυτήν την πύλη.

Στην καταστροφή της Σμύρνης και όταν πια αυτό το τείχος είχε εγκαταλειφθεί, πάρα πολλοί πρόσφυγες ήρθαν στην Ελλάδα.Κάποιοι από αυτούς εγκαταστάθηκαν εγκαταστάθηκαν στην Ηετιώνεια Πύλη και έχτισαν παράγκες πάνω από τα συντρίμμια των τειχών και τους τάφους που υπήρχαν εκεί.Το μεγαλύτερο μέρος της ξενάγησης αφορούσε την ζωή των προσφύγων της Μικράς Ασία