Σσσ... Τώρα μιλάμε Εμείς!

Το περιοδικό του 1ου Γυμνασίου Βύρωνα

Το bullying δεν είναι παιχνίδι.

Μαρτυρίες παιδιών που δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο στον παραπάνω σύνδεσμο:

Μαρτυρίες παιδιών

Φοβάμαι να μιλήσω, να ζητήσω, να αντιδράσω. Πάντα κάποιος με παρακολουθεί. Στο σχολείο μας υπάρχει μια τάξη πραγμάτων. Οι πιo δυνατοί, οι μάγκες, ελέγχουν τα πάντα.

Και στην τάξη το ίδιο προχθές. Ο Μ τόλμησε να πει όχι. Μετά το διάλειμμα βρήκε την τσάντα του άδεια, πεταμένη σε μια γωνία της αίθουσας.

Θέλω να μιλήσω στους καθηγητές μας αλλά φοβάμαι ξέρω πως θα το πληρώσω λίγο αργότερα, στο δρόμο, έξω από το φροντιστήριο κάπου σε κάποια γωνιά και σιωπώ.

Μαρτυρία παιδιού μετανάστη

Γεννήθηκα εδώ, πήγα σχολείο και τώρα είμαι στο γυμνάσιο.

Δεν με δέχτηκαν. Βγαίνω στο διάλειμμα και τρώω σφαλιάρες. Μια φορά τόλμησα να ζητήσω το λόγο « Θα το πληρώσεις κ…., εμείς δεν παίζουμε, μην ξανατολμήσεις”

Άρχισα να φοβάμαι, γιατί με απειλούν με κοροϊδεύουν, παίρνουν τα πράγματα μου και γελούν. Αν συμβεί κάτι πάντα εμένα δείχνουν. Δεν θέλω να μιλήσω στους γονείς μου, για να μην ανησυχήσουν και σκύβω το κεφάλι.

Ο εκφοβισμός (ή μπούλινγκ, αγγλ. bullying) αναφέρεται στη σωματική και ψυχολογική κακοποίηση ή μείωση ατόμων σε μια ομάδα. Παρά την εντύπωση ορισμένων ότι αποτελεί αποκλειστικά σχολικό φαινόμενο, στην πραγματικότητα εμφανίζεται σε όλες τις ηλικίες και τις κοινωνικές ομάδες. Μπορεί να συναντηθεί σε οποιοδήποτε τύπο σχολείων και σχολικών εγκαταστάσεων, στον στρατό, σε αθλητικά σωματεία, στη φυλακή, αλλά και στην οικογένεια ή στο χώρο εργασίας.

Είδη εκφοβισμού

Ο εκφοβισμός περιλαμβάνει τρία βασικά είδη κακοποίησης συναισθηματική, λεκτική και σωματική. Συνήθως, πρόκειται για ανεπαίσθητες μεθόδους εξαναγκασμού όπως η ψυχολογική χειραγώγηση. Τα είδη του εκφοβισμού είναι πολύ διαφορετικά, καθώς και οι μέθοδοι με τα οποία εφαρμόζονται. Σε γενικές γραμμές, ο επιτιθέμενος έχει πάνω στο θύμα σωματική ή αριθμητική υπεροχή. Οι συνέπειες του εκφοβισμού αφορούν όλους τους εμπλεκόμενους σε βάθος χρόνου, αλλά το μεγαλύτερο αντίκτυπο έχει βέβαια στο θύμα.

Ο εκφοβισμός είναι δυνατό να λαμβάνει χώρα μεταξύ κοινωνικών ομάδων, κοινωνικών τάξεων και ακόμη και μεταξύ χωρών (υπερβολική εθνικοφροσύνη, σοβινισμός).

Χαρακτηριστικά θυμάτων

1. Χαμηλή αυτοπεποίθηση
  2. Μειωμένες κοινωνικές δεξιότητες
  3. Σωματικές ιδιαιτερότητες π.χ βάρος,ύψος
  4. Πρόβλημα στον λόγο
  5. Διαφορετικά Πολιτισμικά Πλαίσια
  6. Μαθησιακές Δυσκολίες

Χαρακτηριστικά Θυτών

1. Εκφοβισμός= δύναμη και αποδοχή
  2. Αποτέλεσμα θυμού και εκδίκησης
  3. Aδυναμία ελέγχου παρορμήσεων
  4. Δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη των πράξεων τους
  5. Βίαιο οικογενειακό περιβάλλον και τα δύο θύματα
  6. Εξαιρετικά πειθαρχημένα περιβάλλοντα­-ανάγκη επιβολής
  7. Cheers,

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

1. Βάζουμε εμείς οι ίδιοι , ως σχολική κοινότητα, κανόνες συμπεριφοράς
  2. Αναδεικνύουμε ως σχολική κοινότητα τη λάθος συμπεριφορά
  3. Χρησιμοποιούμε το διάλογο για την επίλυση των διαφορών μας
  4. Τα παιδιά που έχουν υποστεί σχολικό εκφοβισμό πρέπει να μιλήσουν και να μοιραστούν τη δυσκολία τους είτε σε κάποιο φίλο είτε σε κάποιον καθηγητή.
  5. Πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε το θυμό μας.
  6. Στη σχολική κοινότητα είμαστε όλοι ισότιμα μάλη και ο καθένας έχει το ρόλο του και όλοι φροντίζουν όλους.
  7. Θυμηθείτε : Η ΒΙΑ ΓΕΝΝΑΕΙ ΒΙΑ. Αν κάποιος συμμαθητής σας σας επιτεθεί βρείτε τη δύναμη και πείτε «ΣΤΟΠ!! ΦΥΓΕ»