ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΒΑΦΗΣ

Τη σχολική χρονιά 2018-19, υλοποιήθηκε στο σχολείο το πρόγραμμα «ο Καβάφης πάει σχολείο» σε συνεργασία με το ίδρυμα Ωνάση και συντελεστές από τη μεριά του ιδρύματος τον κ. Θωμά Τσαλαπάτη (ποιητή) και τον CacaoRocks (γραφίστα).
Στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με την ποίηση του Αλεξανδρινού ποιητή και μέσα από τη δική τους ματιά και προσέγγιση να δημιουργήσουν graffiti με τα ποιήματά του.
Το πρόγραμμα ήταν απαιτητικό αφού χρειαζόταν οι μαθητές να αφιερώνουν 3 ώρες από τα απογεύματά τους κάθε Πέμπτη και παρά τους αρχικούς μας δισταγμούς και φόβους για την κούραση τους και τις ενδεχόμενες διαρροές βλέπαμε τα παιδιά να αυξάνονται αντί να μειώνονται.
Το αποτέλεσμα ήταν να διακοσμηθούν οι τοίχοι του σχολείου με στίχους του Καβάφη και την προσωπογραφία του αλλά να υπάρχει παρακαταθήκη της δουλειάς για μελλοντική διακόσμηση με τους στίχους οποιουδήποτε ποιητή.
Εμείς , ως υπεύθυνες καθηγήτριες, μόνο ένα ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ   μπορούμε να τους πούμε.
Οι υπεύθυνες καθηγήτριες: Ξανθάκου Σοφία, Σουφλή Κατερίνα, Κασσώ Συλβί.
Η φωτογράφιση έγινε από τον κ. Σταύρο Πετρόπουλο

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment