Erasmus Week: “Αθήνα: Αρχαία Τέχνη και Ολυμπισμός”

Ημέρα 1η
Υποδοχή των μαθητών κ εκπαιδευτικών του college Jean Jaures Saint – Ouen στο σχολείο μας.
Οι μαθητές κ οι εκπαιδευτικοί και των δύο σχολείων επισκέφτηκαν το Παναθηναϊκό Στάδιο όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την αφή της Ολυμπιακής φλόγας για τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024.
Με την επιστροφή μας στο σχολείο η γυμνάστρια μας κ. Αναγνωστοπουλου είχε ετοιμάσει ενδιαφέρουσες αθλοπαιδιές όπου οι μαθητές έπαιξαν σε μικτές ομάδες κ γνωρίστηκαν περισσότερο. Πiνγκ πονγκ, ρίψεις με ακόντιο, δίσκο και σφαίρα, μπάσκετ και βόλεϊ, τρίλιζα, δρόμο, σκάκι και φυσικά το αγαπημένο τους γερμανικό.
Μετά ο καλλιτέχνης του σχολείου μας κ. Ζερβός υλοποίησε ένα εργαστήριο τέχνης.

Ημέρα 2η
Μαθητές και εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στην Ακρόπολη με ξεναγούς…τους μαθητές μας! Συμπλήρωσαν τις γνώσεις τους μέσα στο Μουσείο της Ακρόπολης και στη συνέχεια κατηφόρισαν προς την αρχαία και ρωμαϊκή αγορά και ολοκλήρωσαν μια ακόμη όμορφη εκπαιδευτική μέρα με μια βόλτα στην Πλάκα.
Ημέρα 3η
Με μια μονοήμερη εκδρομή στην αρχαία Ολυμπία ολοκληρώθηκε το πρότζεκτ «Αθήνα: αρχαία τέχνη και Ολυμπισμός». Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο στάδιο και ξαναζωντάνεψαν το άθλημα του δρόμου ενώ επισκέφτηκαν και το μουσείο.

Παρουσιάσεις για τον Ολυμπισμό

Οι παρουσιάσεις έγιναν από το μαθητή του Β6 Μάριο Φούκα στα Ελληνικά και στα Αγγλικά

Ολυμπισμός

Olympism