ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2021 – 2022 ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ Γ3 ΚΑΙ Γ5

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς , στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και με αφορμή την επέτειο για τα 100 χρόνια από την Μικρασιατική Καταστροφή, οι μαθητές διάβασαν το βιβλίο «Ματωμένα Χώματα» της Διδώς Σωτηρίου.

Επελέγη το συγκεκριμένο βιβλίο  γιατί αποτελεί ένα κλασικό έργο της νεοελληνικής πεζογραφίας αλλά και  λόγω των αυτοβιογραφικών στοιχείων.

Επιπλέον οι μαθητές θα είχαν τη δυνατότητα :

• Να απολαύσουν ένα κείμενο ολόκληρο σε αντίθεση με τον αποσπασματικό χαρακτήρα που έχουν τα κείμενα του σχολικού βιβλίου.
  • Να ανακαλύψουν την καθημερινότητα και τις σχέσεις των Ελλήνων και των Τούρκων.
  • Να συνειδητοποιήσουν τον τρόπο που επηρεάζουν τις ζωές των ανθρώπων τα πολεμικά και πολιτικά γεγονότα.
  • Να εντοπίσουν το αποτύπωμα των χαμένων πατρίδων στον ελλαδικό χώρο.
  • Να συνεργαστούν για να παράξουν ένα κοινό έργο.

Αν και δεν εργάστηκαν όλοι οι μαθητές με τον ίδιο ζήλο και ενδιαφέρον τα παραδοτέα έργα είχαν μια πρωτοτυπία και μια φρεσκάδα.