Διευθύντρια: Παπαδοπούλου Μαργαρίτα (Μαθηματικός)

Υπεύθυνη υλοποίησης προγράμματος: Μπολτσή Βασιλική(καθ. Μαθηματικός)

Παιδαγωγική ομάδα: Τζούβελη Βασιλική (υποδ/ντρια-καθ. Μουσικής)

Βεργυρή Ματίνα (καθ. Αγγλικών)

Γιαρμενίτου Ειρήνη(καθ. Μαθηματικός)

Ζερβός Δημήτριος (καθ. Καλλιτεχνικών)

Θεοδώρου Ευαγγελία (καθ. Φιλόλογος)

Καπλάνη Αλεξάνδρα (καθ. Φυσικής/Ραδιοηλεκτρολογίας)

Καστόρα Αγλαϊα (καθ. Γερμανικών)

Λαζάρου Κατερίνα (καθ. Φιλόλογος)

Μαστρογιαννοπούλου Διονυσία (καθ. Πληροφορικής)

Μίλλης Κων/νος (καθ. Φυσικής αγωγής)

Μπάρμπογλου Δέσποινα (καθ. Γαλλικών)

Μπεληγιάννης Ιωάννης (καθ. Τεχνολογίας)

Μπολτσή Βασιλική (καθ. Μαθηματικός)

Παπαχρήστου Αλεξάνδρα (καθ. Φιλόλογος)

Σουφλή Κατερίνα (καθ. Φιλόλογος)

Τη δεύτερη σχολική χρονιά οι μαθητές μας μελέτησαν  ποικίλες μορφές της ελληνικής τέχνης και του πολιτισμού από την αρχαιότητα έως και σήμερα.  Οι μαθητές μας μέσα από αυτή τη συνεργασία ενίσχυσαν την ευρωπαϊκή τους ταυτότητα, γνώρισαν καλύτερα την ελληνική τους ταυτότητα και την πρόβαλαν στους Ισπανούς εταίρους μας κατά τη διάρκεια της δεκαήμερης επίσκεψής τους στη χώρα μας. Οργανώθηκαν αξιόλογα εργαστήρια λογοτεχνίας, μουσικής, αρχαίου θεάτρου, μυθολογίας, παραδοσιακών χορών, εκπαιδευτικές εκδρομές και επισκέψεις. Η φιλοξενία των Ισπανών φίλων σε ελληνικές οικογένειες έγινε για τέσσερις βραδιές. Πραγματοποιήθηκε  με τη βοήθεια των γονέων μια μοναδική αποχαιρετιστήρια εκδήλωση στο χώρο του δημοτικού αναψυκτηρίου «Άστρα».

Όλες οι  εργασίες των μαθητών μαζί με στιγμιότυπα  από τις εκδηλώσεις, τα εργαστήρια και τις συνεργασίες τους έχουν αναρτηθεί στο blogspot  στην ηλεκτρονική διεύθυνση  http://theartofdiscovering.blogspot.com.es.