Διευθύντρια: Κλωνάρη Λεμονιά

Υπεύθυνη υλοποίησης προγράμματος: Σιγανού Άννα (καθ. Αγγλικών)

Παιδαγωγική ομάδα: Κλωνάρη Λεμονιά

Τζούβελη Βασιλική (υποδ/ντρια-μουσικός)

Βεργυρή Ματίνα (καθ. Αγγλικών)

Ζερβός Δημήτριος (καθ. Καλλιτεχνικών)

Καστόρα Αγλαΐα (καθ. Γερμανικών)

Μαστρογιαννοπούλου Διονυσία (καθ. Πληροφορικής)

Μπολτσή Βασιλική (καθ. Μαθηματικός)

Σιγανού Άννα (καθ. Αγγλικών)

Την πρώτη σχολική χρονιά οι μαθητές διερεύνησαν τις πολιτισμικές ρίζες και τις πτυχές της Ισπανικής τέχνης και παρήγαγαν εξαιρετικές δουλειές στα πλαίσια των εργαστηρίων – συναντήσεων που είχαμε οργανώσει στο σχολείο μας.

Επίσης πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η δεκαήμερη επίσκεψη στη Μαδρίτη 20 μαθητών και 3 συνοδών εκπαιδευτικών όπου συμμετείχαν σε εργαστήρια και πολιτιστικές δραστηριότητες  που έλαβαν χώρα στο ισπανικό σχολείο , καθώς και  σε εκπαιδευτικές εκδρομές και  επισκέψεις  μουσείων. Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν σε σπίτια ισπανικών οικογενειών για μία βραδιά. Έτσι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα την ισπανική κουλτούρα και τον τρόπο ζωής των Ισπανών φίλων τους.

Οι μαθητές που ταξίδεψαν στην Ισπανία ήταν σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης:

Καλαντζής Δημήτρης Β2,  Κατσαμπούνη Ελευθερία Β3, Καζάκου Σταματία Β2, Παπαδημητρίου Αριστοτέλης, Β5 Σεμερτζάκης Γιώργος Β5, Καψιμάλη Στέλλα Β3, Γκιόκα Τζοάνα Α1, Μπίτας Φώτης Β4, Καπασκέλης Γιώργος Β2, Καραδήμας Μάριος Β2, Αντωνιάδης Θωμάς Β1, Μπαλαδήμας Βασίλειος Β4, Κορμά Μαριάννα Α2, Γαλάνης Παναγιώτης Β1, Τσάκωνα Ραφαηλία Β6, Δημητρούλης Θάνος Β2, Γεωργιάδης Λευτέρης Α1, Γιαννούλη Στέλλα Α1, Τσώλος Βασίλης B6, Παπίτση Μαρία Β5

Οι συνοδοί καθηγητές ήταν:

Λεμονιά Κλωνάρη, Άννα Σιγανού, Βασιλική Μπολτσή

Το δεκαήμερο της επίσκεψης στην Ισπανία έχει καταγραφεί με το movie maker ?Visit in Spain?.

Είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα http://theartofdiscovering.blogspot.com.es στην καρτέλα Visit in Spain.