arxaia_agora_a8ina

Επίσκεψη στην Αρχαία Αγορά

Οι μαθητές της Α Γυμνασίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αρχαία Αγορά της Αθήνας η οποία ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, καθώς η ξενάγηση έγινε από τους ίδιους τους μαθητές, ενώ ακολούθησε δημόσια συζήτηση σαν αναπαράσταση της ζωής των αρχαίων Αθηναίων οι οποίοι συγκεντρώνονταν σε αυτό τον χώρο για να συζητήσουν τα θέματα που τους απασχολούσαν και να βρουν λύσεις. Οι μικροί μαθητές μας συζήτησαν τα θέματα που αφορούν την πόλη μας και πρότειναν λύσεις.Αποφάσισαν ότι πρέπει να ξεκινήσουν από τη μικρή πόλη που είναι το σχολείο μας.
Ήταν μια ιδανική αρχή για την κατανόηση της έννοιας του ενεργού πολίτη. Ταυτόχρονα οι μαθητές που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning “Once upon a time…” ξενάγησαν τους μαθητές από το συνεργαζόμενο σχολείο της Σαρδηνίας στον Ναό του Ηφαίστου και της Αθηνάς! Μια μέρα πλούσια σε εμπειρίες,

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment